Hoe zit het met aansprakelijkheid van het glaszetbedrijf? Stel dat een ruit breekt een week nadat deze geplaatst is. Is het bedrijf dan aansprakelijk? Dit is een vraag van alle tijden en bovendien een hele actuele, mede gezien de komst van de wet kwaliteitsborging. Een lastige vraag ook, want er is hier sprake van een keten van meerdere partijen minimaal bestaande uit de opdrachtgever, het glaszetbedrijf en de glasproducent.
Minimaal, want er kunnen ook nog andere schakels betrokken zijn: bijvoorbeeld een aannemer in de keten ‘boven’ het glaszetbedrijf en een glashandel ‘eronder’. Dan zijn al vijf partijen betrokken en dan is het lastig aan te tonen wie verantwoordelijk is voor de breuk. Bovendien: glasbreuk kan vele oorzaken hebben en ze zijn ook nog eens lastig te bepalen.
Vele oorzaken aansprakelijkheid
Bovendien: glasbreuk kan vele oorzaken hebben en ze zijn ook nog eens lastig te bepalen. Allereerst kan er een bal tegenaan geschopt zijn. Maar toon dat maar eens aan…. Het kan ook aan het product zelf of de plaatsing ervan liggen. Het kan bijvoorbeeld zijn dat de verkeerde glasdikte is toegepast. Denk aan de bepaling van de samenstelling uit de belangrijke glasnorm, NEN 2608. Is het verkeerde glas voorgeschreven en je ziet dat tijdig, voer het werk dan niet uit als de veiligheid in het geding is. Ga in overleg met de opdrachtgever, bijvoorbeeld de aannemer, om hem ervan te overtuigen dat een ander productsamenstelling dient te worden toegepast. Het is een misverstand dat als je het hebt gemeld, ook schriftelijk, je gevrijwaard bent van de gevolgen. Het is begrijpelijk dat de gevolgen niet te overzien zijn wanneer bijvoorbeeld standaard glas wordt toegepast waar veiligheidsglas noodzakelijk is. En voor de cowboys in de markt: wordt samenstelling A voorgeschreven en je denkt slim te zijn door een afwijkende (goedkopere) samenstelling B toe te passen, dan weet je bij voorbaat al dat je aansprakelijk bent zodra het mis gaat.
Nog een bekende oorzaak van breuk: als de rand van het glas al eerder is beschadigd. Maar was dat al bij de productie of is dit tijdens het transport gebeurd? En was dit dan voor of na de levering aan het glasbedrijf? Toon ook dat maar eens aan…. Download hieronder het gehele artikel.